Na południe od Warszawy...

- Poznaj okolice Warszawy -

Na południe od Warszawy - kupić dom?

Czy warto mieszkać pod Warszawą?

Zielone okolice na południu od Warszawy

Województwo mazowieckie to nie tylko Warszawa, Pruszków, Wołomin czy Piaseczno. Nieco dalej, ale w odległości zaledwie 30 km na południe mamy perełki okolicy. Miejscowości na południe do Warszawy stają się coraz bardziej popularne wśród osób szukających własnego kawałka ziemi, niewielkiego domu z ogrodem i z kilkoma miłymi sąsiadami, którzy tworzą lokalną społeczność. Południe Warszawy to zielone tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, rezerwatów z rzekami takimi jak Jeziorka, meandrującymi między łąkami i w lesie. Są tutaj też jeziora i kąpieliska, z których korzystają mieszkańcy a także duża część mieszkańców Warszawy, którzy uciekają z miasta szczególnie w weekendy, aby wypocząć wśród zieleni.

Miejsca na południu od Warszawy
Miejsca na południu od Warszawy
Żabieniec - stawy + rzeka Jeziorka; Na południe od Warszawy - kupić dom?
Żabieniec - stawy + rzeka Jeziorka; Na południe od Warszawy - kupić dom?

Wybór domu pod samą Warszawą, a może nieco dalej?

Wyjeżdżając ulicą Puławską z Warszawy mijamy Las Kabacki, Zielony Ursynów i Józefosław, gdzie oprócz osiedli nowowybudowanych bloków powstają jak grzyby po deszczu osiedla domów jednorodzinnych. Przeważa tu gęsta zabudowa bliźniacza i szeregowa. Wybierając na dom miejcowości tuż przy granicy z Warszawą musimy się liczyć z koniecznością wydania na dom kwoty równowartej 3 pokoi w Stolicy. Za to otrzymamy więcej pokoi i własny ogródek, a nie rzadko i garaż. Przestrzeni jednak wolej nie ma tu dużo bowiem są to nadal przedmieścia metropolii. Zakup tutaj bliźniaka to alternatywa dla mieszkania w zatłoczonym mieście, ale nadal mamy do dyspozycji duży wybór szkół, przedszkoli, sklepów, miejsc typu SPA. W Józefosławiu mamy też basen czy stadninę koni. Dojazd do centrum zapewnią nam autobusy miejskie i kolejka SKM.

Jedno z osiedli, które już stoi, i cieszy się popularnością to modernistyczne bliźniaki przy niewielkim jeziorze na Zielonym Ursynowie, gdzie możemy zaproponować 4 pokojowe domy z ogrodami NA OSIEDLU PRZY UL.CYMBALISTÓW.

Góra Kalwaria i okolice dla miłośników przyrody

Natomiast jeśli nadal szukamy więcej ciszy, spokoju, ale ważny jest dojazd do Warszamy jeźmy dalej ulicą Puławską, mijając większą miejscowość Piaseczno, Baniochę, jadąc wzdłuż lasów Chojnowskich, prosto do Góry Kalwarii.

Miejscowość położona jest na południe od Piaseczna, a do Warszawy mamy stąd 30 km. Góra Kalwaria to malownicze miasto położone nad rzeką Wisłą, które oferuje wiele atrakcji nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów. Oto kilka kluczowych informacji na temat tego miejsca:

Góra Kalwaria jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wisły, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników wodnych atrakcji oraz spacerów nad rzeką. W okolicy znajduje się również port wiślany oraz most kolejowy nad Wisłą, które stanowią ważne punkty komunikacyjne dla miasta.

Nieopodal Góry Kalwarii położone jest Jezioro Czerskie, które jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Jezioro to oferuje możliwość kąpieli, wędkowania oraz uprawiania sportów wodnych. Dla tych, którzy wolą aktywny wypoczynek na basenie, Góra Kalwaria oferuje również taką możliwość. Basen miejski to idealne miejsce na relaks oraz aktywność fizyczną dla osób w każdym wieku.

Na południe od Warszawy - kupić dom?
Na południe od Warszawy - kupić dom?
Zamek w Czersku, Na południe od Warszawy - kupić dom?
Zamek w Czersku, Na południe od Warszawy - kupić dom?

Infrastruktura: sklepy, szkoły ...

Zielone okolice i spora ilość lasów to spełnienie oczekiwań osób, które chcą odpocząć po pracy, lubią las, wypoczynek na świeżym powietrzu. Takie miejscowości jak Tomice czy Kąty oferują tą ciszę i spokój, ale pozwalają korzystać z infrastruktury miasta. Blisko jest tu do szkół podstawowych (do uniwersytetu będziemy musieli dojechać do Warszawy lub innego większego miasta), mamy sklepy, markety typu Biedronka, czy Netto. W kilka minut znajdziemy się na basenie w Górze Kalwarii. Możemy też pójść na spacer w stronę Wisły czy spędzić popołudnie w Czersku, gdzie co roku mnóstwo turystów przyjeżdża zwiedzać ruiny zamku, czy organizowane są turnieje rycerskie. W Tomicach oprócz zieleni mamy nowo powstały leśny plac zabaw, zabudowę typowo niską jednorodzinną i tutaj właśnie możemy liczyć na dom z większą działką i co istotne – w cenie mieszkania dwupokojowego w Warszawie. Zamiast małego mieszkania cztery lub pięć pokoi z garażem. W razie potrzeby kilka minut ostaniemy się do sklepu po świeże pieczywo. Dojazd do Warszawy samochodem zajmie pół godziny – mamy do wyboru kilka opcji. I tutaj w Tomicach proponujemy kameralną inwestycję ELEGANCKICH BLIŹNIAKÓW

Orlik Góra Kalwaria - pod osiedlem domów w Tomicach
Lasy Chojnowskie, rzeka Jeziorka
Aquapark
Aquapark

A co z dojazdem do Warszawy?

Góra Kalwaria otoczona jest mniejszymi miejscowościami. Dojedziemy do niej albo przez znany Konstancin – Jeziorna, albo przez Piaseczno w 20-30 minut. Oprócz samochodu do Warszawy dostaniemy się również autobusem ZTM linii 742, który dojeżdża do Metra Kabaty jadąc przez warszawski Wilanów trasa to ok 40 minut. Jeżdżą tu także „L-ki” i do Piaseczna i do Konstancina oraz innych okolicznych miejscowości. Góra Kalwaria jest dobrze skomunikowana z innymi miastami dzięki kolejowej linii dojazdowej PKP. Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści mają łatwy dostęp do innych atrakcji regionu. Do Warszawy dojedziemy w 40 minut. Po drodze mamy piękne widoki leśne, a wysiadając na stacji Zalesie Górne trafimy na ulubione miejsce osób mieszkających w dużym mieście –aquapark z basenami, zjeżdżalnią czy stawami, gdzie można wypożyczyć kajak czy rower wodny a wszystko to w lesie gdzie gmina Piaseczno przygotowała ścieżki edukacyjne, a okolica sprzyja spacerom czy turystyce rowerowe. Wzdłuż, aż do samej Stolicy ciągnie się malownicza rzeka Jeziorka, którą organizowane są spływy kajakowe. Natomiast z Góry Kalwarii mamy blisko rzekę Pilicę, większą, ale równie piękną i oferującą liczne atrakcje dla chętnych.

podsumowanie:

Zatem czy warto zaryzykować? To zależy… co jest ważniejsze, czy większy ogród, większy dom blisko lasu, bliżej miejsc do wypoczynku czy raczej restauracja parę kroków od domu i szkoła i przedszkole w zasięgu wzroku. Na południu od Warszawy mamy mnóstwo mniejszych miejscowości, które intensywnie rozbudowują się bo zainteresowanie domami tutaj rośnie. Dojazd do Warszawy wbrew pozorom nie jest wcale uciążliwy, co więcej, często dojazd z jednego końca Stolicy na drugi zajmuje więcej niż dojazd spod Warszawy. Na dzień dzisiejszy ceny nieruchomości tutaj są niższe i można kupić dom już od 650 tys., a już za około 1.000.000 zł mamy dom z dość dużym ogrodem i co ważne: zieleń, drzewa i miejsca idealne do wypoczynku po pracy.

 

Na południe od Warszawy - kupić dom?