Logo białe James House

DOM SZEREGOWY CZY MIESZKANIE?

- Porady -

Poradnik dla przyszłych właścicieli nieruchomości.

Wybieramy dom szeregowy pod Warszawą, czy kupujemy mieszkanie w Warszawie?

Kiedy myślimy o zakupie nieruchomości, często zastanawiamy się, czy lepiej zdecydować się na dom czy mieszkanie. W kontekście Warszawy i jej okolic, wybór ten staje się jeszcze bardziej skomplikowany. Czy lepiej mieszkać w samym sercu Stolicy w mieszkaniu czy może wybrać spokojniejsze otoczenie i zdecydować się na dom szeregowy pod Warszawą? Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Dom szeregowy pod Warszawą

zalety:

 • Przestrzeń i prywatność: Na pewno w porównaniu z mieszkaniem będziemy mieć więcej przestrzeni i prywatności i własny ogród. Może nie zawsze będzie to ogród kilkuset metrowy z widokiem na pola i lasy, ale zwykle deweloperzy mogą zaoferować nam segment z ogrodem 500 m2 lub większym. Własny kawałek przestrzeni to miejsce do wypoczynku z rodziną, zabaw dzieci czy spotkania z przyjaciółmi. Przestrzeń podmiejska to zdecydowanie niższa zabudowa. Na osiedlach domów szeregowych mamy zdecydowanie mniej sąsiadów a osiedle zwykle jest ogrodzone co zwiększa bezpieczeństwo. Codzienność z dala od miejskiego zgiełku to więcej miejsca na spacery, wycieczki czy to do lasu, czy wśród pól i łąk, gdzie szybciej odpoczniemy i możemy się zrelaksować wśród zieleni.

 • Koszty: Kolejną zaletą będą niższe koszty eksploatacji segmentu w porównaniu z czynszem administracyjnym i opłatami za media w mieszkaniu w Warszawie. Części wspólnych za które płacimy w czynszu za mieszkanie na osiedlu domów szeregowych jest mniej. Brak tu klatek schodowych, a wspólna ściana z sąsiadem jest jedna lub dwie. Mamy też większą elastyczność i wpływ na koszty. Opłaty miesięczne oprócz mediów zależą od ilości elementów, które są wspólne dla poszczególnych segmentów czyli np. droga, oświetlenie czy zieleń na osiedlu. W nowo budowanych osiedlach domów szeregowych domy często są wyposażane w ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła, rekuperację lub też panele fotowoltaiczne i inne udogodnienia, które zmniejszają koszty utrzymania. Co więcej, domy na rynku pierwotnym muszą być tak zaprojektowane, aby budynki spełniały nowe warunki techniczne m.in. związane z energooszczędnością poszczególnych elementów z których powstają i które mają sprawić, że dom będzie bardziej ekonomiczny i ekologiczny w użytkowaniu.

wady:

I tu jest pytanie które z nich będą dla nas wadami i które jesteśmy w stanie zaakceptować:

 • Mniejsza dostępność i wybór infrastruktury miejskiej

 • Wyższe koszty związane z dojazdami: bilety komunikacji miejskiej lub podmiejskiej, koszty benzyny.

 • Czas dojazdu do Warszawy: musimy go uwzględnić w planie dnia i tygodnia jeśli pracujemy lub uczymy się w Warszawie. Jeśli wybierzemy osiedle z dobrym dojazdem do pracy lub możemy pracować chociaż częściowo zdalnie i zaplanujemy szkoły czy przedszkola dla dzieci na tyle blisko, aby bez problemu wygospodarować czas na dotarcie dziecka na miejsce – odległość nie będzie problemem. Deweloperzy wybierając miejsce na budowę osiedla biorą pod uwagę aspekt komunikacji i osiedla mają dobry dojazd do Warszawy za pomocą autobusu miejskiego lub podmiejskiego czy kolei podmiejskiej SKM.

Dla przykładu osiedle w podwarszawskim Józefosławiu /Julianowie – to praktycznie środek miasta, gdzie znajdziemy wszystko co jest potrzebne do wygodnego życia i rodziców i dzieci i Singli, a dojazd do Warszawy nie będzie wielkim wyzwaniem a w zamian będziemy mieć nawet 5 pokoi, garaż o ogród, a kilkanaście minut piechotą basen, szkoły czy przedszkola, a także ogród botaniczny czy las i uroczy park uzdrowiskowy w Konstancinie.

 

Gotowe domy na sprzedaż Józefosław Julianów widok osiedle
Domy w Józefosławiu

A jeśli wybierzemy mieszkanie w Warszawie?

zalety:

 • Warszawa, oferuje łatwy dostęp do wszystkich udogodnień związanych z dużym miastem: sklepy, centra handlowe, kluby, restauracje, szkoły i przedszkola, kluby fitness, baseny i inne. Siedziby wyższych uczelni i wybór szkół językowych, szkół tańca etc. Komunikacja w tym metro to znaczne ułatwienie życia jeśli musimy dojeżdżać do pracy lub wozić dzieci do szkoły. Możemy wybrać się na spacer czy też do restauracji bez korzystania z samochodu. Łatwiej zorganizować wyjście do teatru czy kina.

 • Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że ceny mieszkań w Warszawie nie będą spadać. Przestrzeni blisko centrum nie przybywa, a deweloperzy głowią się jak wygospodarować chociaż nieco miejsca pod nowy budynek. Inwestycja w mieszkanie to również opcja dla tych osób, którzy w przyszłości zamierzają je wynajmować. Wybór atrakcyjnego miejsca i znalezienie mieszkania w atrakcyjnej cenie – może być wyzwaniem, ale może się opłacać również.

Tutaj zaproponujemy takiej właśnie atrakcyjnej lokalizacji MIESZKANIE PRZY METRZE

wady:

 • Powiedzenie, że wszędzie jest blisko nabierze innego znaczenia jeśli weźmiemy pod uwagę korki, które są tu bolączką, tak jak i w wielu innych miastach. Mimo realizacji projektów typu P+R czy Veturilo – rowerów miejskich dostępnych dla mieszkańców nie rozwiązano problemu coraz większej ilości samochodów w mieście. Buspasy, które powstały nie rozwiązały problemu korków, może nieco ułatwiły dotarcie mieszkańców z odleglejszych od centrum dzielnic.

 • Także wybierając mieszkanie w mieście musimy liczyć się z dużo mniejszą przestrzenią wokół taką jak ogród czy balkon lub taras. Mimo, iż miasto stara się zachować miejską zieleń, nie będziemy jej mieć tyle, ile poza miastem.

 • Koszt zakupu mieszkania w Warszawie to wydatek wyższy niż zakup segmentu na osiedlu domów szeregowych pod Warszawą lub na obrzeżach Warszawy. Za cenę segmentu kupimy trzy pokoje w dzielnicach nieco mniej popularnych lub nawet zaledwie dwa pokoje w miejscach bliżej Centrum Warszawy lub w samym Centrum.

 • Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania o podwyższonym standardzie lub od deweloperów, który oferują klientom eko rozwiązania, mamy możliwość zaoszczędzić w przyszłości na miesięcznych kosztach utrzymania, które w mieście nie są niskie, a wg danych GUS w ostatnim roku koszty utrzymania mieszkania w 2013 roku wzrosły o 19%* (https://nieruchomosci.infor.pl/finanse/5745882,koszty-utrzymania-domu-mieszkania-kwiecienmaj-2023-roku.html)

Podsumowanie:

Należy zatem zastanowić się czy dojazdy będą tak uciążliwe jeśli wybierzemy nasz nowy dom na obrzeżach Warszawy lub w miejscowości takiej jak np. Piaseczno czy Bobrowiec, a nawet w okolicy Góry Kalwarii, która ma połączenie z Warszawą linią szybkiej kolei miejskiej SKM. Z Piaseczna do Warszawy dojedziemy SKM-ką lub jednym z autobusów kilku linii sieci miejskiej ZTM. Dojazd SKM-ką na Mokotów to 20 minut. Powstałe w 2023 roku Buspasy również usprawniły dojazd do Stolicy.

Dla przykładu możemy zaproponować gotowe domy szeregowe praktycznie pod samą Warszawą – w Józefosławiu/Julianowie, gdzie za cenę mieszkania trzypokojowego mamy 5 pokoi i nawet garaż: DOMY  W JÓZEFOSŁAWIU

Inną propozycją, jeśli bliskość lasu i ciszy będzie dla Państwa istotna jest niewielka podwarszawska miejscowość Bobrowiec, gdzie powstaje nowe osiedle domów szeregowych OSIEDLE BOBRÓW, gdzie w cenie 2-3 pokoi w Warszawie będziemy mieć 4 lub 5 pokoi, ogródek, a dojazd do Warszawy zajmie nam całe 20 minut.

Kluczowe aspekty do rozważenia przed podjęciem decyzji:

 • Budżet: Ceny mieszkań w Warszawie mogą być znacznie wyższe niż koszt zakupu domu szeregowego pod Warszawą.
 • Koszty eksploatacji różnice zależeć będą od zastosowanych rozwiązań i powierzchni.
 • Styl życia: Jeśli cenisz sobie życie w mieście, bliskość do kawiarni, restauracji i innych atrakcji, mieszkanie w Warszawie może być dla Ciebie lepszym wyborem.

 • Przyszłość: Jeśli planujesz założenie rodziny w najbliższej przyszłości, dom pod Warszawą może zapewnić więcej przestrzeni i komfortu.

Wybór między domem szeregowym pod Warszawą a mieszkaniem w Warszawie zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i planów na przyszłość. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady obu opcji oraz dostosować je do własnych możliwości finansowych, potrzeb i oczekiwań, a także warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie nieruchomości. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję, która przyniesie nam satysfakcję i korzyści w przyszłości.

segment czy mieszkanie, człowiek zastanawiający się co wybrać