Kiedy myślimy o zakupie nieruchomości, często zastanawiamy się, czy lepiej zdecydować się na dom czy mieszkanie. W kontekście Warszawy i jej okolic, wybór ten staje się jeszcze bardziej skomplikowany. Czy lepiej mieszkać w samym sercu Stolicy w mieszkaniu czy może wybrać spokojniejsze otoczenie i zdecydować się na dom szeregowy pod Warszawą? Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
Przestrzeń i prywatność: Na pewno w porównaniu z mieszkaniem będziemy mieć więcej przestrzeni i prywatności i własny ogród. Może nie zawsze będzie to ogród kilkuset metrowy z widokiem na pola i lasy, ale zwykle deweloperzy mogą zaoferować nam segment z ogrodem 500 m2 lub większym. Własny kawałek przestrzeni to miejsce do wypoczynku z rodziną, zabaw dzieci czy spotkania z przyjaciółmi. Przestrzeń podmiejska to zdecydowanie niższa zabudowa. Na osiedlach domów szeregowych mamy zdecydowanie mniej sąsiadów a osiedle zwykle jest ogrodzone co zwiększa bezpieczeństwo. Codzienność z dala od miejskiego zgiełku to więcej miejsca na spacery, wycieczki czy to do lasu, czy wśród pól i łąk, gdzie szybciej odpoczniemy i możemy się zrelaksować wśród zieleni.
Koszty: Kolejną zaletą będą niższe koszty eksploatacji segmentu w porównaniu z czynszem administracyjnym i opłatami za media w mieszkaniu w Warszawie. Części wspólnych za które płacimy w czynszu za mieszkanie na osiedlu domów szeregowych jest mniej. Brak tu klatek schodowych, a wspólna ściana z sąsiadem jest jedna lub dwie. Mamy też większą elastyczność i wpływ na koszty. Opłaty miesięczne oprócz mediów zależą od ilości elementów, które są wspólne dla poszczególnych segmentów czyli np. droga, oświetlenie czy zieleń na osiedlu. W nowo budowanych osiedlach domów szeregowych domy często są wyposażane w ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła, rekuperację lub też panele fotowoltaiczne i inne udogodnienia, które zmniejszają koszty utrzymania. Co więcej, domy na rynku pierwotnym muszą być tak zaprojektowane, aby budynki spełniały nowe warunki techniczne m.in. związane z energooszczędnością poszczególnych elementów z których powstają i które mają sprawić, że dom będzie bardziej ekonomiczny i ekologiczny w użytkowaniu.
I tu jest pytanie które z nich będą dla nas wadami i które jesteśmy w stanie zaakceptować:
Mniejsza dostępność i wybór infrastruktury miejskiej
Wyższe koszty związane z dojazdami: bilety komunikacji miejskiej lub podmiejskiej, koszty benzyny.
Czas dojazdu do Warszawy: musimy go uwzględnić w planie dnia i tygodnia jeśli pracujemy lub uczymy się w Warszawie. Jeśli wybierzemy osiedle z dobrym dojazdem do pracy lub możemy pracować chociaż częściowo zdalnie i zaplanujemy szkoły czy przedszkola dla dzieci na tyle blisko, aby bez problemu wygospodarować czas na dotarcie dziecka na miejsce – odległość nie będzie problemem. Deweloperzy wybierając miejsce na budowę osiedla biorą pod uwagę aspekt komunikacji i osiedla mają dobry dojazd do Warszawy za pomocą autobusu miejskiego lub podmiejskiego czy kolei podmiejskiej SKM.
Dla przykładu osiedle w podwarszawskim Józefosławiu /Julianowie – to praktycznie środek miasta, gdzie znajdziemy wszystko co jest potrzebne do wygodnego życia i rodziców i dzieci i Singli, a dojazd do Warszawy nie będzie wielkim wyzwaniem a w zamian będziemy mieć nawet 5 pokoi, garaż o ogród, a kilkanaście minut piechotą basen, szkoły czy przedszkola, a także ogród botaniczny czy las i uroczy park uzdrowiskowy w Konstancinie.
Warszawa, oferuje łatwy dostęp do wszystkich udogodnień związanych z dużym miastem: sklepy, centra handlowe, kluby, restauracje, szkoły i przedszkola, kluby fitness, baseny i inne. Siedziby wyższych uczelni i wybór szkół językowych, szkół tańca etc. Komunikacja w tym metro to znaczne ułatwienie życia jeśli musimy dojeżdżać do pracy lub wozić dzieci do szkoły. Możemy wybrać się na spacer czy też do restauracji bez korzystania z samochodu. Łatwiej zorganizować wyjście do teatru czy kina.
Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że ceny mieszkań w Warszawie nie będą spadać. Przestrzeni blisko centrum nie przybywa, a deweloperzy głowią się jak wygospodarować chociaż nieco miejsca pod nowy budynek. Inwestycja w mieszkanie to również opcja dla tych osób, którzy w przyszłości zamierzają je wynajmować. Wybór atrakcyjnego miejsca i znalezienie mieszkania w atrakcyjnej cenie – może być wyzwaniem, ale może się opłacać również.
Tutaj zaproponujemy takiej właśnie atrakcyjnej lokalizacji MIESZKANIE PRZY METRZE
Powiedzenie, że wszędzie jest blisko nabierze innego znaczenia jeśli weźmiemy pod uwagę korki, które są tu bolączką, tak jak i w wielu innych miastach. Mimo realizacji projektów typu P+R czy Veturilo – rowerów miejskich dostępnych dla mieszkańców nie rozwiązano problemu coraz większej ilości samochodów w mieście. Buspasy, które powstały nie rozwiązały problemu korków, może nieco ułatwiły dotarcie mieszkańców z odleglejszych od centrum dzielnic.
Także wybierając mieszkanie w mieście musimy liczyć się z dużo mniejszą przestrzenią wokół taką jak ogród czy balkon lub taras. Mimo, iż miasto stara się zachować miejską zieleń, nie będziemy jej mieć tyle, ile poza miastem.
Koszt zakupu mieszkania w Warszawie to wydatek wyższy niż zakup segmentu na osiedlu domów szeregowych pod Warszawą lub na obrzeżach Warszawy. Za cenę segmentu kupimy trzy pokoje w dzielnicach nieco mniej popularnych lub nawet zaledwie dwa pokoje w miejscach bliżej Centrum Warszawy lub w samym Centrum.
Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania o podwyższonym standardzie lub od deweloperów, który oferują klientom eko rozwiązania, mamy możliwość zaoszczędzić w przyszłości na miesięcznych kosztach utrzymania, które w mieście nie są niskie, a wg danych GUS w ostatnim roku koszty utrzymania mieszkania w 2013 roku wzrosły o 19%* (https://nieruchomosci.infor.pl/finanse/5745882,koszty-utrzymania-domu-mieszkania-kwiecienmaj-2023-roku.html)
Należy zatem zastanowić się czy dojazdy będą tak uciążliwe jeśli wybierzemy nasz nowy dom na obrzeżach Warszawy lub w miejscowości takiej jak np. Piaseczno czy Bobrowiec, a nawet w okolicy Góry Kalwarii, która ma połączenie z Warszawą linią szybkiej kolei miejskiej SKM. Z Piaseczna do Warszawy dojedziemy SKM-ką lub jednym z autobusów kilku linii sieci miejskiej ZTM. Dojazd SKM-ką na Mokotów to 20 minut. Powstałe w 2023 roku Buspasy również usprawniły dojazd do Stolicy.
Dla przykładu możemy zaproponować gotowe domy szeregowe praktycznie pod samą Warszawą – w Józefosławiu/Julianowie, gdzie za cenę mieszkania trzypokojowego mamy 5 pokoi i nawet garaż: DOMY W JÓZEFOSŁAWIU
Inną propozycją, jeśli bliskość lasu i ciszy będzie dla Państwa istotna jest niewielka podwarszawska miejscowość Bobrowiec, gdzie powstaje nowe osiedle domów szeregowych OSIEDLE BOBRÓW, gdzie w cenie 2-3 pokoi w Warszawie będziemy mieć 4 lub 5 pokoi, ogródek, a dojazd do Warszawy zajmie nam całe 20 minut.
Styl życia: Jeśli cenisz sobie życie w mieście, bliskość do kawiarni, restauracji i innych atrakcji, mieszkanie w Warszawie może być dla Ciebie lepszym wyborem.
Przyszłość: Jeśli planujesz założenie rodziny w najbliższej przyszłości, dom pod Warszawą może zapewnić więcej przestrzeni i komfortu.
Wybór między domem szeregowym pod Warszawą a mieszkaniem w Warszawie zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i planów na przyszłość. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady obu opcji oraz dostosować je do własnych możliwości finansowych, potrzeb i oczekiwań, a także warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie nieruchomości. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję, która przyniesie nam satysfakcję i korzyści w przyszłości.