Turcja - informacje

- Porady -

Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1

Turcja to państwo łączące starożytność z nowoczesnością i słońcem.

Turcja otwarta dla turystów:

Od wielu lat Turcja jest jednym z najpopularniejszych krajów zarówno jako miejsce wypoczynku, jak i stałego zamieszkania. 

Jeśli przed pandemią w 2019 roku Turcja przyjęła 45 mln turystów (w tym 1 mln z Polski), to w 2023 roku liczba ta wzrosła do 56,7 mln. Turcja jest krajem bezwizowym dla obywateli wielu krajów. Obywatele Polski otrzymują przy granicy pieczątkę, która pozwala na pobyt w kraju przez 90 dni. Głównym warunkiem otrzymania pieczątki jest posiadanie paszportu, którego ważność kończy się nie wcześniej niż 5 miesięcy czyli 120 dni po przekroczeniu granicy. Według najnowszych danych liczba cudzoziemców legalnie mieszkających na stałe tutaj wynosi: 1,3 mln osób z czego 5 tys. to Polacy.

Cudzoziemcy kupują nieruchomości nie tylko z myślą o emeryturze czy wakacjach, ale również w celu prowadzenia biznesu. Stambuł to centrum biznesu, finansów, edukacji i turystyki. Metropolia ta zajmuje pierwsze miejsce pod względem wielkości sprzedaży mieszkań w Turcji, też wśród cudzoziemców. Zagraniczni inwestorzy wybierają również inwestowanie w nieruchomości w rejonie Antalyi, Alanii, Mersin czy Bodrum.

Ważnym celem nabywania nieruchomości przez wielu cudzoziemców jest uzyskanie obywatelstwa Turcji. Paszport turecki umożliwia podróżowanie bez wizy do 116 krajów oraz daje prawo do złożenia wniosku o wizę biznesową E2 do USA.

Plaże Turcja, Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1

TURCJA PAŃSTWO TRZECH MÓRZ:

Turcja jest otoczona przez trzy morza: Czarne, Egejskie i Śródziemne. Położenie to jest w pełni wykorzystywane. Rozwinięta turystyka jest skupiona na wszystkich wybrzeżach. Mamy tutaj wiele hoteli, restauracji, sklepów a setki plaż zostało nagrodzonych Błękitną Flagą. Wiele rejonów specjalizuje się w turystyce medycznej, oferując uzdrowiskowe źródła termalne z tarasowymi basenami. W górach Turcji zimą leży śnieg a w kraju funkcjonuje około dziesięciu ośrodków narciarskich. Ponadto, mamy rozwiniętą infrastrukturę transportową, otwarto kilka portów, działa kilka linii lotniczych, pomiędzy miastami utrzymywane są połączenia kolejowe i autobusowe a w dużych miastach powstały linie metra. 

 

Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1
Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1

CIEKAWE FAKTY:

Turcja była centrum czterech imperiów: Rzymskiego, Łacińskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego. Ciekawostką jest, że Święty Mikołaj Cudotwórca stał się prototypem Świętego Mikołaja i jest czczony zarówno przez katolików jak i prawosławnych chrześcijan a urodził się w 270 roku na terenie Turcji, w mieście Patara.

Turcja jest ojczyzną tulipanów i już w XV wieku była światowym centrum uprawy tej rośliny. Do Holandii tulipan został przywieziony właśnie z Turcji o cały wiek później. Tutaj wynaleziono sposób przyrządzania mielonej kawy, która obecnie na całym świecie jest znana jako kawa po turecku. Kawa została przywieziona do Stambułu z Jemenu w XVI wieku ,wtedy też powstała pierwsza kawiarnia z inicjatywy tureckiego władcy sułtana Sulejmana Wspaniałego, który był zachwycony tym napojem.
Wiele miast w Turcji należy do najstarszych na świecie a ich historia sięga czasów antycznych. Jak wiadomo dwa z Siedmiu Cudów Świata znajdziemy właśnie tutaj. Jest to Świątynia Artemidy i Góra Ararat, do której według Starego Testamentu przycumował statek Noego po Wielkim Potopie. Inną interesującą rzeczą jest fakt, iż Stambuł jest prawdopodobnie najbardziej unikalnym miastem na świecie, ponieważ znajduje się na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim przedzielonym Cieśniną Bosfor. Stambuł to miasto najwcześniej znane znany jako Konstantynopol, założony został w 330 r.n.e.

Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1

jakie nieruchomości można kupić w turcji:

Na rynku mieszkaniowym znajdziemy apartamenty, penthouse, domy szeregowe, a nawet unikatowe nieruchomości uznawane za najlepsze nie tylko w kraju, ale i na świecie. Mamy na myśli tutaj rezydencje Yali zbudowane w XVIII–XX wieku. Dziesięć lat temu jedna z takich luksusowych rezydencji z 64 pokojami została sprzedana w Stambule za 100 mln USD a nabywcą nieruchomości był szejk z jednego z państw Bliskiego Wschodu. Jednak takie oferty na rynku są rzadkością, ponieważ wiele z tych rezydencji wciąż zamieszkiwane jest przez zamożne tureckie rodziny, a inne przekształcone zostały po renowacji w ekskluzywne hotele.

Mieszkania w Turcji są oddawane przez deweloperów w stanie „pod klucz” czyli z wykończonymi wnętrzami, (które na etapie budowy można jeszcze nieco spersonalizować) często także z meblami w zabudowie kuchennej i sprzętem AGD. W luksusowych projektach apartamenty i wille mogą być oferowane nawet z wykończeniem zaprojektowanym specjalnie przez projektanta i designerskimi meblami i to wszystko jest już wliczone w cenę nieruchomości.

Powierzchnia apartamentu z jedną sypialnią zaczyna się zwykle od 50 m2 (czyli odpowiednich polskich dwóch pokoi gdzie jeden to salon, a drugi sypialnia), z dwiema sypialniami: 80-100 m2, wielkość penthouse może dochodzić do 1000 m2. Natomiast wielkość domów szeregowych zwykle wynosi: 150-200 m, willi: 400-2000 m2.
Wśród zagranicznych nabywców szczególnie popularne są nadmorskie miasta: Antalya, Alanya, Mersin, a najbardziej poszukiwane są nieruchomości położone na pierwszej linii brzegowej lub w bliskiej odległości od morza, w rejonach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Również popularne są kompleksy typu hotelowego.
Niewątpliwie atutem mieszkania w nadmorskich lokalizacjach jest łagodny, subtropikalny klimat śródziemnomorski. Sezon kąpielowy mamy ponad 6 miesięcy a dni słonecznych jest więcej niż 300 w roku. Średnia temperatura zimą nie spada poniżej +15 st.C. Ponadto nie znajdziemy tu fabryk ani zakładów przemysłowych, co pozwala mieszkańcom cieszyć się czystym środowiskiem. W miastach wypoczynkowych praktycznie nie ma przestępczości. Turcja aktywnie zachęca zagranicznych inwestorów, oferując im możliwość nabycia nieruchomości na pełną własność z prawem do dziedziczenia, co więcej prawo własności w Turcji jest nienaruszalne i nieodwracalne. Oznacza to, że po pełnym zarejestrowaniu dokumentów na nazwisko nabywcy jego prawo własności nie może być podważone. Dodatkowym atutem zakupu nieruchomości w Turcji jest fakt, że z mieszkaniem nabywa się również grunt pod budynkiem. Nabywcy nieruchomości mogą uzyskać tureckie obywatelstwo lub pozwolenie na pobyt stały.

Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Turcji:

Przez ostatnie kilka lat na tureckim rynku nieruchomości obserwowano stabilny wzrost cen. W latach 2017-2021 ceny wzrosły średnio o 8-12% rocznie a w okresie 2022-2023r wzrost cen mieszkań osiągnął nieosiągalne wcześniej 20-30%, szczególnie dotyczyło to nieruchomości na wybrzeżach morza Egejskiego i Śródziemnego a także w dużych miastach w tym Stambule i Ankarze. Możemy wytłumaczyć to kilkoma czynnikami. Turcja od dawna przyciąga swoimi pięknymi krajobrazami, bogatym dziedzictwem kulturowym, dobrym zapleczem turystycznym. W połączeniu z niską w porównaniu z Europą Zachodnią ceną tureckich nieruchomości miejsce jest atrakcyjne pod względem inwestycji, nie tylko wakacyjnych. To stymuluje dodatkowy popyt i wzrost na rynku mieszkaniowym. Drugi czynnik sprzyjający wzrostowi cen jest związany z wewnętrznymi reformami w Turcji i uproszczeniem procesu zakupu nieruchomości oraz uzyskania pozwolenia na pobyt w kraju przez inwestorów. Ważnym czynnikiem, który spowodował wzrost popytu na nieruchomości była pandemia.
Wielu obcokrajowców zmieniło swoje podejście do wakacji w systemie all inclusive na rzecz wynajmu apartamentów, decydując się na przeprowadzkę. To pobudziło wzrost popytu i cen zarówno na wynajem jak i zakup mieszkań. Oczywiście kryzys polityczny na Białorusi w 2020 roku, zmiany władzy w Kazachstanie oraz wydarzenia na Ukrainie zmusiły wielu obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu do szukania miejsca gdzie ich rodziny będą bezpieczne. Wielu z nich potrzebowała wtedy tureckiego paszportu, który Turcja nadal oferuje w zamian za inwestycje.
Od drugiej połowy 2023 roku obserwujemy niewielką korektę cen mieszkań: w granicach 5-10%.

popularne rejony w turcji:

Obcokrajowcy kupują nieruchomości tutaj w różnych celach, ale obecnie jeden z najbardziej popularnych powodów to uzyskanie obywatelstwa Turcji, przeprowadzka do kraju, zakup mieszkania na rodzinne wakacje, zakup nieruchomości pod wynajem oraz inwestycje w atrakcyjne obiekty, z myślą o ich zyskownej odsprzedaży w przyszłości.

Jeśli cenisz spokojne umiarkowanie na życie, ale na wysokim poziomie komfortu, proponujemy takie miejsca jak Alanya i jej okolice. Miłośnicy wielkich miast wbiorą większą Antalya. Panuje tutaj łagodny klimat, prawie zawsze słoneczna pogoda, jest bezpiecznie, mamy szeroki wybór szkół, piękne i interesujące miejsca w okolicy oraz różnorodne możliwości na spędzanie wolnego czasu. Można tu znaleźć nieruchomości na każdy gust i budżet. Wybierając mieszkanie na rodzinne wakacje polecamy szczególnie dzielnicę Mahmutlar blisko morza, są kawiarnie, sklepy parki oraz place zabaw. Przy zakupie typowo pod wynajem warto wziąć pod uwagę nieruchomość komercyjną z gwarantowanym dochodem w Stambule. Tu mieszkania są zawsze poszukiwane, zarówno przez miejscowych jak i obcokrajowców a stawki czynszowe stale rosną. Możemy także nabyć jeden lub kilka pokoi w znanych sieciach hotelowych. W takim przypadku zarządzaniem zajmą się profesjonaliści a właściciel będzie tylko rejestrował zyski. Można również rozważyć zakup lokalu komercyjnego (pod sklep, restaurację). Zazwyczaj są to powierzchnie w centrach handlowych lub pomieszczenia biurowe w centrach biznesowych. Zaletą takich ofert jest gwarantowany pasywny dochód przez wiele lat. Umowę można podpisać na cały okres zwrotu z inwestycji. Zakup nieruchomości w celu jej przyszłej od sprzedaży warto rozważyć w miastach takich jak Stambuł czy Izmir a także popularnych miastach wypoczynkowych Alanya ,Antalya, Belek.
Średnia turecka nieruchomość drożeje 10-15% rocznie (cykl budowlany: 1,5-2 lata). Obiekt zakupiony na etapie wykopu zwiększa swoją wartość o 20-40% do czasu zakończenia budowy.

dalszy ciąg informacji w kolejnym artykule ...

Turcja - kompendium wiedzy - nieruchomości cz.1